Genel Blog

WinRAR

17

WinRAR

Günümüzde dosya sıkıştırma programları içerisinde en iyi özelliklere sahip ve en detaylı program Winrar olarak biliniyor. Birçok dosya formatını destekleyen program, basit kurulumu ve kullanımı ile uyarı çekiyor. ZIP ve RAR formatını tamamiyle destekleyen ve arşivleme konusunda tam takviye sunan Winrar Windows sürümü, dosyaların dijital ortamda düzensiz kalmaması ve pozitif yer tutmaması için dünyaca kabul görmüş bir uygulamadır.

Winrar Nedir?

Dosya sıkıştırma programı olarak kullanılan Winrar, belgelerin dijital ortamda saklanmasını karşılayan bir yazılımdır. Eugene Roshal yazılımın ilk geliştiricisidir. Yazılımın geliştirilmesi için Roshal’ın ekibine sonradan Alexander Roshal da dahil edilmiştir. Türkçe de dahil almak üzere sayısız dilde kullanıcılara sunulan yazılım, dosyaları sıkıştırma yanına dosya boyutunu küçülterek arşivleme yapan etkin bir araçtır.

Günümüzde internetten indirilen çoğu dosya, sıkıştırılmış dosya olarak karşımıza çıkıyor. Bu dosyaları kullanabilmek ya da açabilmek için de bilgisayarda dosya sıkıştırma programı Winrar’ın yüklenmiş olması gerekiyor. Mevcut dosyaları sıkıştırıp saklama yanında internetten indirilen sıkıştırılmış dosyaları açıp kullanmak için gereklilik duyulan bir program olan Winrar, çoğu faydası ile kullanıcının işini kolaylaştırıyor.

Winrar Ne İşe Yarar?

Onlarca işletim sistemi göre desteklenen RAR formatını kullanabilmek için üretilmiş bir program olan Winrar’a neden gereklilik duyulduğunu şu şekilde sıralayalım:

Güvenlik: Bilgisayarda yer alan dosyaların güvenliği her zaman kayda değer bir konu olmuştur. Dosyaları sıkıştırıp arşivlemek emniyet açısından kullanıcı için daima avantajdır. Dosyalar sabit bir şifre ile sıkıştırıldığında bir virüs tehlikesine aleyhinde açık dosyalara göre çok daha güvendedir. Sıkıştırılmış ve şifrelenmiş dosyaların öteki dosyalara kadar bir virüs kadar yapısının bozulması çok daha zordur.

Dosya Düzeni: Bilgisayar ortamında bulunan onlarca dosyanın bir ya da birkaç dosya olarak sıkıştırılıp arşivlenmesi dosya düzeninde önemli rol oynuyor. Topluluk ve göz yoran bir masaüstü, iş verimliliğini negatif etkileyen bir alıştırma ortamıdır. Dosyaların sıkıştırılıp düzenli bir şekilde saklanması kullanıcı için büyük kolaylıktır.

Bölge Tasarrufu: Winrar ile gereksinim duyulan dosyalara ulaşmak kolaylaştığı gibi, değişmez sürücüde dosyaların kapladığı yer de azalıyor. Alan ve kota tasarrufu ile bilgisayar fazla daha bereketli kullanılıyor. Dosyaların Winrar ile %80 oranında küçüldüğü düşünülürse, bölge tasarrufunun ne denli fazla olduğu fazla daha iyi anlaşılıyor.

Tek Dosya Avantajı: Mevcut dosyaların tek dosya olarak saklanması yanına internetten indirilen dosyaların tek-tek yok bir dosya olarak çabuk bir şekilde indirilmesini karşılayan Winrar, tek-tek indirilen dosyaların hangi klasörde olduğunu bulgu zorluğunu da ortadan kaldırıyor.

Dosya Transferi: Dosyaların tek-tek e-maille aktarma edilmesi işgücü ve zaman olarak epeyce sıkıntılıdır. Ancak tek dosya olarak transfer süratli olduğu gibi internet ortamına dosya yüklemesi de kolaylaşır. Zamanla yarışılan günümüzde birdenbire fazla dosyanın tek tuşla karşı tarafa iletilmesi, zamandan tasarruf yanında tek dosyada saklanan belgelerin atlanmadan derli toplu şekilde aleyhinde tarafa iletilmesini de sağlar.

Kapsam Dışı Faydaları: Kullanımı fazla basit, süratli, fonksiyonel ve işletim sistemi dostu bir yazılım olan Winrar, kapsamı haricen da işe yarayan bir programdır. Misal devretmek gerekirse, konsol komutları ile program geliştiricilere de yardımcı oluyor. 20 MB’lık bir güncelleme dosyasının sıkıştırılarak 5 MB’a düşürüldüğünü düşünelim. Kullanıcı herhangi bir güncelleme yapmak istediğinde 15 MB değin bir avantaja sahip olacaktır.

Winrar Özellikleri Nelerdir? Winrar İndirmek İçin 9 Niçin

Seri ve tehlikesiz bir dosya sıkıştırma programı olan Winrar, diğer sıkıştırma programlarına kadar çoğu teknik özelliği ile uyarı çekiyor. Şöyle fakat:

Türkçe dil özelliğine sahip olan Winrar’ın RAR ve ZIP 2.0 arşivleme desteği tamdır. Ses, müzik ve grafik dosyalarında 32 bit ve 64 bit Intel uygulamaları, gelişmiş ve hızlı sıkılaştırma algoritması sayesinde hızlı ve pratik bir şekilde yapılır. Fazla sayıda dosyayı alternatif sıkıştırma programlarına tarafından %10-%50 oranında daha artı sıkıştırma ve dosyalama özelliğine sahiptir. Fiziksel hasara uğrayan ve kurtarmak istenen dosyaları öteki sıkıştırma programlarına kadar %10-%50 oranında daha fazla verimle kurtarır. Dosya adlarında evrensel kod (Unicode) desteği bulunur. Ukb dosyaları, arşiv açıklamaları, 128 bit ile şifreleme ve kusur günlüğü birçok tema ve ara yüz desteği ile değiştirilebilmektedir. RAR ve ZIP dışında ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, 7Z ve Z formatlarını okuyabilir ve çözümleyebilir. Türkçe dilini destekleyen ücretsiz bir programdır.

Winrar Nasıl Kullanılır?

Winrar ile dosyalarınızı sıkıştırıp güvenli bir şekilde arşivlemek istiyorsanız ilk adım Winrar indir diyerek programı bilgisayarınıza indirmektir. Winrar ile dosyaları RAR ve ZIP olarak 2 formatta sıkıştırabilirsiniz. Winrar’ı göstermek son derece kolay ve pratiktir. Şu Anda adım-adım Winrar Windows kullanımını anlatarak konuya tarafsızlık getirelim.

Zorlamak istediğiniz dosyaları bir klasörde toplayarak işe başlayın. Yani bilgisayar dili ile anlatmak icabında, sıkıştırılacak dosyalar aynı URL içerisinde olmalıdır. Bu klasörü masaüstünde tutmanız işinizi kolaylaştırır.

Sıkmak istediğiniz dosyanın üzerine gelerek sağ tıklayın. Karşınıza “Arşive Ekle” ilk sırada almak üzere 4 seçenek çıkıyor. Bunlardan “Arşive Ekle” ye tıklayarak devam edin. Basmak istediğiniz dosya konumunu buradan seçebilir, fazla daha pozitif seçeneği inceleyerek seçim yapabilirsiniz. Winrar arayüzünün “Genel”  bölümünden başlayarak Winrar kullanımını detaylandıralım.

Winrar’da Genel Sekmesi

Winrar arayüzü “Genel” sekmesinde dosya sıkıştırma, kalitesi ve kullanımını etkileyen 7 seçenek bulunuyor.

Evraklar Adı Profiller Arşiv Biçimi Sıkıştırma Yöntemi Ciltlere Böl  Güncelleme Modu  Arşivleme 

Her bir seçenekte yapılan seçime kadar sıkıştırılan dosya kullanıcı için fazla daha pratik ve süratli bir hale geliyor.

1 – Arşiv Adı

Arşiv adı bölümü dosyanın kaydedildiği yerin seçildiği bölümdür. Dosyanın kaydedileceği yeri seçmezseniz dosyanız bu bölüme kaydedilecektir. Kaydedeceğiniz yeri başkalaştırmak istediğinizde “Gözat” butonuna tıklayıp dosyayı sıkıştırmak istediğiniz bölümü seçebilirsiniz. Açılır kutu ile daha önce sıkıştırılan dosyaların yeri de seri bir şekilde seçilebiliyor.

2 – Profiller

Winrar kullanıcılarına süre kazandıran ve dosyaları parçalara ayırarak istenen boyutlarda sıkıştırmayı sağlama seçeneğidir. 5 GB’lık bir dosyayı parçalara ayırarak 1GB’lık bir flash bellekle bir yerden bir yere taşıyabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken profil bölümünde 1 GB diye profil meydana getirmek ve sıkıştırma yöntemini seçerek kaydetmektir. 

Forum sahiplerinin epeyce artı kullandığı profil seçeneği, 100’er MB’lık parçaları bulut dosya depolama servislerine yüklemeyi kolaylaştırıyor. 

3 – Evraklar Biçimi

Sıkıştırma yapılacak dosya formatının seçildiği bölümdür. Rar programı ve ZIP programı destekleyen Winrar, ZIP ile Word excel dokümanlarını, RAR ile de genel dosyaları arşivlemeyi sağlıyor. 

4 – Sıkıştırma Yöntemi

Sıkıştırma seçeneğinde dosyaya hangi çapta sıkıştırma yapılacağını belirleyen ve dosya kalitesini etkileyen özelliğidir. Sıkıştırma işleminin kısa sürdüğü işlemlerde düşük kalitede bir sıkıştırma gerçekleşir. Sıkıştırma süresi uzadıkça en iyi formatta sıkıştırma yapılmış olur. Sıkıştırma yönteminde açılan pencerede;

Depola En Süratli Süratli Bayağı İyi En İyi 

Seçenekleri bulunuyor.

En hızlı formatta sıkıştırma yaptığınızda en az kalitede bir dosya sıkıştırma yapacağınızı unutmamalısınız.

5 – Ciltlere Böl

Sıkıştırılacak dosyanın istenen boyutlarda parçalara ayrılarak sıkıştırılmasını sağlar. 20 GB’lık bir dosyayı 4 GB’lık 5 dosyaya bölerek sıkıştırabilirsiniz. Seçeneğe parça büyüklüğünü yazın, dosyanız o büyüklükte parçalara bölünsün.

6 – Güncelleme Modu

Sıkıştırılıp arşivlenen dosyalar üstünde güncelleme yapmayı sağlar. Yeni eklenecek olan dosya arşivdeki dosya ile benzer ise seçenek sunar.

7 – Arşivleme Seçenekleri

Arşivleme seçenekleri Winrar’ın en belirgin ve diğer sıkıştırma programlarına göre en manâlı özelliklerinden biridir. Bunlar;

Dosyaları Sil Deneme Et Katı Kayıtlar Oluştur  SFX Arşivi oluştur 

Seçenekleridir.

Arşivlendikten Sonra Dosyaları Sil komutu değişmez diskten dosyanın kaldırılmasını sağlar.

Arşivlenen Dosyaları Deneme Et komutu sıkıştırılan dosyanın test edildikten daha sonra silinmesine izin verir.

Katı Evraklar Oluştur komutu RAR formatında kullanılan bir sıkıştırma yöntemidir. Böylece dosyalar daha sağlıklı bir şekilde sıkıştırılabilir. 

SFX arşivi oluştur komutu ise Winrar kurulu olmayan bilgisayarlarda dosyanın açılmasını sağlama özelliğidir. Aktarma edilen dosya, bu komut bir uçtan bir uca karşısında tarafın bilgisayarında Winrar kurulu olmasa bile dosyanın açılmasını sağlar.

Winrar’da Gelişmiş Sekmesi

Gelişmiş sekmesinde;

•    Şifre Oluşturma
•    Sıkıştırma Ayarı
•    SFX ayarları
•    Kurtarma Boyutu
•    Cilt ayarları

Seçenekleri bulunuyor.

Bu bölümde parola oluşturabilir, sıkıştırma ayarlarını yapabilir, kurtarma boyutu ve cilt ayarlarını yaparak nitelikli bir dosya oluşturabilirsiniz.

Winrar’da Seçenekler Sekmesi

Seçenekler sekmesinde güncelleme modunda bulunan “oluşturduktan sonradan dosyayı sil” butonu bulunur. Burada istediğiniz şekilde akort yapabilirsiniz.

Winrar’da Dosyalar Sekmesi

Dosyalar sekmesinde arşivlenen dosyaya dahil etmek istemediğiniz dosyaları ayırabilir, sıkıştırılmış dosyanızı tekrar düzenleyebilirsiniz.

Winrar’da Yedekleme Sekmesi

Şifrelenen dosyanın nereye kaydedilip nerede yedekleneceğinin seçildiği bölümdür. Program, sıkıştırılmış dosyayı seçilen bölüme kendiliğinden kaydedecektir.

Winrar’da Süre Sekmesi

Arşiv zamanının ayarlandığı bölümdür. 

Winrar’da Tanımlama Sekmesi

Oluşturulan dosyaya izah etme eklenen bölümdür. Dosyanıza dosya içeriği ile ilgili ya da istediğiniz açıklamayı ekleyerek dosya sıkıştırma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Anekdot: Sıkıştırma yapılacak dosyaya sağla tıklayıp ikinci sıkıştırma komutu kullanılırsa Winrar süratli sıkıştırma yapar. 

Sıkıştır ve e-posta bayrak direği komutu seçildiğinde dosya aynı klasörde sıkıştırılıp e-posta programındaki “Ekler” bölümüne eklenir.

Sıkıştır, Dosya İsmi ve E-posta Bayrak Direği komutu ile de temp dosyasında sıkıştırma yapılıp dosya varsayılan e-posta adresine eklenir.

Winrar Hangi Dosya Uzantılarını Destekler?

Bir dosyanın hangi biçimde ve formatta olduğunu bildiren dosya uzantısıdır. Bilgisayarda kullanılan tüm dosyaların bir uzantısı bulunur. Bu uzantılar sayesinde dosyanın ne dosyası olduğu ve işletim sisteminde bu dosyayı destekleyen programların neler olduğu hakkında zihin edinilir. İnternetten indirilen herhangi bir dosyanın uzantısına bakılarak Excel ya da Open Office ile dosyayı açabileceğimizi öğrenebiliriz. 

İndirilen veya e-posta ile alınan sıkıştırılmış bir dosyayı Winrar ile açabilirsiniz. Çünkü dosya sıkıştırma ve arşivleme programı olan Winrar, RAR ve ZIP dışında ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, 7Z ve Z gibi çoğu dosya uzantısını destekliyor. RAR ve ZIP dosyaları en sık kullanılan sıkıştırılmış dosyalar olarak karşımıza çıkıyor. Bu dosyaları açtırmak için ücretsiz Winrar yazılımı yükleyebilir, Winrar’ın sunduğu birçok seçenek aralarında bulunan dosya görüntüleme özelliği ile bu dosyaları açarak kullanabilirsiniz.

ZIP’e göre daha iyi bir sıkıştırma sunan RAR, arşiv yönetiminde epeyce güçlüdür. RAR uzantılı bir dosyayı açmak için de en fazla tercih edilen sıkıştırma programı olan Winrar’ı yükleyebilirsiniz.

Winrar’da En İyi Sıkıştırma Yöntemi Hangisidir?

Bilgisayar ortamında dosyaların sıkıştırılarak arşivlenmesini karşılayan Winrar, depolama alanı ve emniyet sorununda son derece etkili çözümler sunuyor. Üstelik dosyalar düzenli bir şekilde arşivlenerek kullanıcı verimini de yükseltiyor. Teknoloji ne dek ilerlemiş olursa olsun, data depolama sorunu kullanıcıları defalarca sıkıntıya sokuyor. Her ne değin büyük hafızalı harddiskler ve USB’ler geliştirilmiş olsa da dosyalar bilgisayar ortamında el aşağıda tutulmak isteniyor. Bu noktada en iyi sıkıştırma programı olarak kullanılan Winrar, teknik özellikleri ve işlevi ile alandan tasarruf sağlayarak neredeyse yaşam kurtarıyor.

Winrar Dosya Sıkıştırma Yöntemleri

Fonksiyonelliği ile dosya sıkıştırma ve arşivlemede rakiplerine göre en fazla seçim edilen yazılım olan Winrar, dünyanın en popüler dosya sıkıştırma programıdır. Winrar sıkıştırma programını kullanmayanlar ise, minimum kullandıkları ya da mecburen silmek ya da flash belleğe almak zorunda oldukları dosyalarını çıkararak arşivleme yapıyor. Fakat Winrar, büyük dosyaları parçalara bölerek de arşivleyebileceğiniz gelişmiş bir sıkıştırma programıdır. Parçalara bölünen dosyalar çıkarılabilir sürücülere sorunsuz bir şekilde aktarılabilir.

Dosyaları Partlara Bölme

Winrar’da sıkıştırılmak istenen dosyanın üzerine sağla tıklanıp “arşive ekle” ekranında “ciltlere böl, boyut” kısmı yer alıyor. Burada dosya kaç MB’lık partlara bölünecekse rakamlar giriliyor ve “cilalı” tuşuna basılıyor. Bu Nedenle Winrar büyük olan dosyayı parçalara bölerek nitelikli bir şekilde arşivliyor. Arşive ekle seçeneğinde “En İyi” sıkıştırma seçeneği işaretlenerek normalden biraz uzun bir sürede lakin en iyi şekilde dosya sıkıştırılıyor.

Gelişmiş sekmesinde dosya için parola ayarlanarak dosya ismi şifreleniyor. Dosya ismi şifrelenmezse Winrar dosyayı açarken parola istemez. Fakat buna karşın verileri görüntüleme veya kopyalama talebine karşı şifre istiyor. Dosyanızın meraklı gözlerden korunmasını ve bakımlı kalmasını istiyorsanız, güvenlik için dosya şifreleme yoluna gitmelisiniz.

Winrar En İyi Sıkıştırma Yöntemi

Dosyanın yüksek performansla sıkıştırılmasında “En İyi” seçeneği seçilmelidir. Sıkıştırma süresi normalden uzun olan bu seçenekle dosya en iyi performansla sıkıştırılır. Bu Nedenle Winrar sıkıştırma işlemini en kaliteli şekilde yapar.

Sıkıştırma yöntemini “En İyi” seçeneğini tıklayarak seçtikten sonra sağda kırmızı alanda yer alan “Katı Evraklar Oluştur” kutucuğu işaretlenmelidir. Part bölme ve şifre tespit işleminden sonradan “Katı Arşiv Oluştur” seçeneği de işaretlenip “tamam” tuşuna basılarak sıkıştırma işlemi başlatılır. Katı evraklar, özel bir sıkıştırma yöntemi olup sadece RAR arşivleme kadar desteklenir. ZIP arşivleri katı değildir. Benzer ve rakam olarak çok olan dosyaları sıkıştırmada katı kayıtlar yüksek performans sergiler.

Buna karşın katı arşiv güncellemesi yavaş olup katı arşivden bir dosyanın çıkarılması için arşivin tamamının çözümlenmesi gerekir. bununla beraber katı arşivde yer alan hasarlı bir dosyayı dışında tutmak ise mümkün değildir.

Arşivdeki dosyaları sık-sık güncellemeyecek ve arşivden herhangi bir dosyayı sık-sık çıkarmayacaksanız katı evraklar seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Huysuz takdirde katı evraklar oluştur seçeneğini işaretlemeden yapacağınız bir sıkıştırma en iyi sıkıştırma yöntemi olacaktır.

Unutulmaması gereken, JPEG, PNG, AVI, MP4, MP3 uzantılı dosyalarda Winrar’ın da 5-10 MB’lık bir sıkıştırmadan fazlasını yapamadığıdır. Çünkü bu dosyalar zaten sıkıştırılmış dosyalardır.

En iyi sıkıştırma oranı metin tabanlı dosyalardadır. Örneğin bir Word belgesi %80 oranında sıkıştırılabilir.

Winrar Hangi Sıkıştırma Teknolojilerini Kullanır?

Dosya sıkıştırma ve arşivlemede, sıkıştırılmış dosyaları açmada yazılımlar aralarında Winrar birincil sırada yer alıyor. Dünya genelinde 500 milyondan pozitif insan Winrar kullanıyor. WinZip’in tahtını ele geçiren program, Türkçe dil seçeneği ile kullanıcılardan tam puan alıyor. Winrar’ı bu kadar kılan sıkıştırma teknolojilerini inceleyerek üstünlüklerini sıralayalım.

Winrar Dosya Sıkıştırma

Winrar dosya sıkıştırma yöntemleri arasında depolama, en çabuk, çabuk, sıradan, iyi ve en iyi seçenekleri bulunuyor. Sıkıştırılmak istenen dosyaya sağla tıklayıp arşive ekle denildikten daha sonra karşımıza meydana çıkan bu seçenekler, sıkıştırılan dosyanın operasyon sonrası performans ve kalitesini belirliyor. RAR ve ZIP Winrar’da en fazla tercih edilen sıkıştırma yöntemidir.

RAR ile sıkıştırılan dosya diğer bir kullanıcı ile paylaşılacak ya da transfer edilecekse, dosyanın gönderildiği bilgisayarda da Winrar yazılımının yüklü olması gerekiyor. Aksi takdirde dosyayı açmakta sorun yaşanacaktır. Zıp ile sıkıştırılan dosyalar ise WinZip kullanan bir kullanıcının açabileceği dosyalardır. WinZip te yüklü değilse, Winrar olmadan bu dosyayı açılmak da mümkün gözükmüyor. 

Sıkıştırma yöntemini dosya sıkıştırmak isteyen kullanıcı belirliyor. Seçenekler arasında “En İyi” seçeneği dosyayı en fazla seviyede sıkıştıran ve eksik yer kaplayacak ışık halkası getiren yöntemdir. Tek dezavantajı diğer seçeneklere kadar işlemin azıcık daha uzun sürmesidir. Bilgisayar yavaş ve sıkıştırılacak dosya büyüklüğü fazla ise “En Süratli” seçeneğini işaretlemek daha akılcı olacaktır. 

Winrar Dosya Şifreleme

Winrar’ın dosya sıkılaştırma teknolojisi olarak sahip olduğu en keskin özelliklerinden biri de dosya şifrelemedir. Her ne dek sıkıştırma yazılımı olsa da dosya şifreleme yazılımı olarak da mükemmeldir. Emniyet için dosya şifrelemenin ne denli manâlı olduğu günümüzde fazla daha iyi hissediliyor. Manâlı belgelere erişimi engelleyen şifreleme işlemi, sıkıştırılmış dosyanın yalnızca ait olduğu kullanıcı kadar açılıp görüntülenmesine izin veriyor. Dosyaya erişim sağlansa bile 128 bitlik bir koruma şifresini yaralamak hemen hemen imkansız gözüküyor.

Çok Çekirdekli İşlemci Desteği

Winrar’ın son sürümü fazla çekirdekli işlemciyi destekliyor. Bilgisayarınızın fazla çekirdekli bir işlemcisi varsa mutlaka bundan faydalanmalısınız. Çünkü Winrar’ın son sürümü fazla çekirdekli işlemci fonksiyonunu aktif olarak kullanıyor. Bu Nedenle işlemleri daha süratli bir şekilde yapabilirsiniz. sınamak için; Yazılımı çalıştırın, Seçeneklerden ayarlar menüsüne girin, Genel sekmesindeki “Multithreading” seçeneğini faal ışık halkası getirin.

Winrar İle PC Testi

Winrar ile PC testi yapabileceğinizi biliyor musunuz? Winrar’ın en güzel hizmetlerinden olan PC testi ile bilgisayarınızın performansını ölçebilirsiniz. Hatta Winrar’ın işletim sisteminize verdiği puanı öğrenebilir, bilgisayarınızın performansını öğrenerek neye sahip olduğunuzu belirleyebilirsiniz.

Winrar ile PC testi gerçekleştirmek için; Winrar yazılımını çalıştırın, Araçlar menüsüne girin, Sürat ve teçhizat testi seçeneğini işaretleyin, Sonucu derhal öğrenin.

Bozuk Dosyaları Kurtarma

Bir kullanıcı için en sinir bozucu şeylerden biri de dosyanın bozulmasıdır. Bozulan dosya açılmaz. Hele ki kayda değer bir dosya ise epeyce sıkıntı yaratır. Winrar bu durumda da devreye giriyor. Arşivlenmiş ve bozulmuş dosyaları açamıyorsanız Winrar’dan destek almalısınız. Bunun için; Winrar’ı çalıştırın, Yazılımda onarmak istediğiniz dosyayı seçin, Sağ üstte bulunan onar butonuna basın

64 Bit Performansı

Bilgisayarınız 64 bit ise Winrar’ın 64 bit seçeneğinden faydalanmanızı öneriyoruz. Nasıl bir menfaat kazanacağınıza dair herhangi bir bilginiz yoksa hemen açıklayalım. Winrar 64 bit performans olarak kullanıcıya cihaz performansı ve tatbik olarak büyük üstünlük sağlıyor. Windows+Pause tuşlarına benzer anda basarak açılan pencerede “sistem türü” kısmını inceleyin. Burada 64 bit işletim sistemi açıklaması varsa Winrar’ın 64 bit sürümünü kullanmanızı öneriyoruz.

Winrar ile Dosya Şifreleme Nasıl Yapılır?

Winrar dosya şifreleme yazılımın en kayda değer özelliklerinden biri demiştik. Winrar ile dosya şifreleme nasıl yapılır açıklayarak dosyalarınızı nasıl güvende tutacağınızı anlatalım.

Bir işyerinde her kullanıcının görevi, yetki ve sorumlulukları farklıdır. böylece hazırlanan her dosya kullanıcısı için özel ve gizlidir. Dosyanızın başkaları tarafından görüntülenmesini engellemek istiyorsanız Winrar ile dosya şifreleme yapabilirsiniz. Dakikalar içinde dosyalarınızı şifreleyerek güvende tutacağınız Winrar,  dosya sahibi haricen müsade almaksızın her bir belgenin şifrelenmiş bir şekilde arşivlenmesini sağlıyor. 

Büyük boyutlu dosyaları parçalara ayırarak sıkıştıran ve arşivleyen Winrar, değişmez sürücüde dosyaların daha az yer kaplayarak saklanmasını sağlıyor. Yalnızca bununla da kalmıyor, şifreleme özelliği ile dosyaların art niyetli kişiler göre görüntülenmesini engelliyor. Dosyalarının gizliliği açısından bu işlemi birkaç adımda Winrar ile yerine getirmek muhtemel.

Hemen adım-adım Winrar ile dosya şifreleme nasıl yapılır anlatalım.

Sıkıştırılıp kayıtlar haline getirilecek dosyaları bir klasörde toplayın. Klasöre sağla tıklayıp açılan pencereden “Arşive Ekle” butonuna basın. Kayıtlar adı ve parametreleri ekranında gelişmiş sekmesine tıklayın. “Parolayı Ayarla” butonuna basın Parolayı girin, tasdik etmek için ikinci satıra benzer parolayı her yerde girin. “Bitmiş” butonuna basarak devam edin.

Arşiv adı ve parametreleri ekranında son sekme olan “Izah Etme sekmesine tıklayarak dosyanızı açan kişilere not bırakabilir, “Açıklamayı Elle Gir” ekranına dosyanızla ilgili eklemek istediklerinizi not edebilirsiniz.

Bütün işlemler bittiğinde “Işlenmiş” butonuna basarak dosya şifreleme işlemini galibiyet ile sonlandırabilirsiniz. Şifrenizi girin “Hazır” tuşuna basın ve dosyanızı sadece siz kullanın.

Winrar ile Dosya Bölme Nasıl Yapılır?

Winrar, farklı uygulamaları ile kullanıcıya büyük avantajlar karşılayan bir programdır. Bunlardan biri de yüksek boyuttaki dosyaların sıkıştırılıp arşivlenmesidir. Winrar yüksek boyuttaki dosyaları parçalara bölerek arşivliyor. Büyük boyutlu dosyalar USB hafıza, CD ve DVD gibi sürücülere aktarılırken sorun çıkarıyor. Boyut büyüklüğü nedeni ile dosyalar bu sürücülere sığmıyor. Winrar’ın dosya bölme özelliği ile ciltlere bölünen dosyalar dar bir şekilde çıkarılabilir sürücülere aktarılıyor.

Winrar ile dosyalarınızı nasıl basit bir şekilde bölerek arşivleyebileceğinizi ve gerektiğinde çıkarılabilir sürücülere kolay aktarılır ışık halkası getirebileceğinizi anlatmak istiyoruz.

İlk olarak Winrar yükle diyerek programı bilgisayarınıza yükleyin. Arşivlemek istediğiniz dosyaları bir klasörde toplayıp masa üstüne kaydedin. Sıkıştırıp arşivlemek istediğiniz dosyaya sağ tıklayarak arşive ekle seçeneğine basın. Winrar Genel sekmesinde yer alan “Ciltlere Böl” sekmesine tıklayın. Açılan kısımda isterseniz dosyayı bölmek istediğiniz büyüklüğü seçebilir, isterseniz elle dosya büyüklüğünü girebilirsiniz. Hazır seçeneklerden ya da elle girilen dosya büyüklüğünü belirledikten sonradan “Işlenmiş” a tıklayın. Dosya sıkıştırma işlemi başlayacak ve birincil part ekranda görünecektir. Birinci part belirlenen dosya büyüklüğüne ulaştıktan sonra ikinci part görünür. Bu operasyon dosya sıkıştırma %100 olana dek devam eder.

1 GB’lık bir dosyayı 5 eşdeğer parta bölünmek istediğinizde cilt baytı seçim bölümüne 200 MB girişi yapılır. Seçenekler aralarında olmayan dosya soylu davranış miktarı ise elle girilir. 

Deri boyutu ve arşivleme yöntemine göre dosyaları bölme işlem süresi değişken. İşlem tamamlandığında dosyalar parçalar halinde görüntülenir.

Sıkıştırılan ve bölünen dosyaları yine klasörün olduğu yerde görecek, belirlediğiniz boyutlarda partlar halinde görüntüleyeceksiniz. Dosyanız ne kadar büyük olursa olsun Winrar dosya bölme özelliği ile partlara bölebilir, çıkarılabilir sürücülere kaydederken sorunsuz bir şekilde dosya transferi yapabilirisiniz. Sıkıştırma ve arşivleme performansı olarak dünyada en çok kullanılan yazılım olan Winrar, dosya büyüklüğü ayırt etmeksizin her dosyanın arşivlenmesini ve güvenle saklanmasını sağlıyor. 

Manâlı Anekdot: Winrar ile bölünen dosya isimlerini değiştirmemelisiniz. Huysuz takdirde part çözümü bozulacak ve Winrar kusur verecektir. Dosyalar bölündükten sonradan manuel olarak her bir partı ayrı-bambaşka isimlendirebilirsiniz.

. İndir

Bir önceki yazımız olan Dr.Fone for Android başlıklı makalemizde dr.fone for android, indir wondershare dr. fone for android ve indir wondershare dr. fone for android ücretsiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.