Genel Blog

Yağların Faydaları

128

Yağların Faydaları

Bu sorunun cevabı haddinden fazla niteliksiz. Devam Etmek için yağa ihtiyacımız var.
Yağ, gıdalara zevk katar. Hücreleri kuşatan ve esirgeyici göze zarı amacıyla esas öğelerdendir. Enerji kaynağıdır. Yenen yağın rastgele 1 gramı 9 kilokalori/g enerji anlamına sağlık. Beden sağlığı amacıyla son derece zaruri olan vitaminler A, D, E ve K vitaminlerini vücudumuza kazandırır. Bu vitaminler çabucak yağda eriyebilir ve ancak yağlarla alındıklarında vücuda yarayışlı olmaktadır.
Hangi Yağ Daha Dimdik? Yağları, meşbu yağlar, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar namına üç ana bölüme ayırabiliriz. Doymuş yağlar deri, tereyağ, süt, husye kabilinden hayvanca kaynaklı ürünlerde bulunur ve katmerli kullanımı kolesterol seviyesinin yükselmesine dolayısıyla duygu hastalıkları riskinin artmasına sebep olur.
Kanola, zeytinyağı ve yerfıstığında mevcut tekli doymamış yağlar, nebati kaynaklıdır ve kolesterol seviyesini düşürürler. Çoklu doymamış yağlar, Omega 3 ve Omega 6 olarak gruplanır ve daima dimdik ayrımsız yaşam için elzem yağlardır. Bu yağlar kararlı alındığında kalp hastalıkları riskinin azaltılmasına havari evet, göze yapılanması ve akıl gelişimine katkıda bulunur.

Elzem yağlar Omega 3 ve Omega 6’nın tarihi 1929 yılında nazikçe diyet geçerli farelerde bire bir “yağ eksikliği sendromu” geliştiği keşfedildi. Büyümenin gecikmesi, ten sağlığının çöp tenekesi olması, deriden buharlaşma eliyle kaybolan akarsu miktarının artması, böbrek fonksiyon bozukluğu ve üreme fonksiyonu kaybı bu sendromun özellikleri arasındaydı. Ancak bahis konusu sendromun yağların eksikliği değil da linoleik hamız (Omega 6) adı sunulan hususi tıpkı yağ asidinin eksikliği nedeniyle geliştiği güdük sürede anlaşıldı. “Yağ eksikliği sendromu”, Omega 6’nın dışarıdan alınması zorunluluğunu ortaya koydu. Devamına yapılan araştırmalar linolenik asit; yani Omega 3 yağ asidinin de bu etkilerde ortak rolü olduğunu ortaya çıkardı. Vücut üzere banko gerekliliği ıspatlanınca herhangi bir iki yağa “vazgeçilmez” yağlar adı verildi. Bu iki yağın ideal dengede alımının sağladığı menafi ise mail zamanda yapılan araştırmalarla kanıtlandı.
Omega 3 ve Omega 6 yağlarının ülkü dengesi Bu iki vazgeçilmez yağ vücudumuzda rekabet halindedir. Omega 3, kanda akışkanlığı sağlayıcı etkiye sahipken Omega 6, kanın pıhtılaşmasına apotr evet. İdeal dolaşım ve zımnında vücudun asıl fonksiyonlarının dosdoğru aynı şekilde hesabına getirilebilmesi üzere bu yağları dengeli tıpkı şekilde tüketmemiz gerekir.
Sağlığımıza maksimum yarar sağlamaları amacıyla Acun Esenlik Örgütü’nün öngördüğü devlet 1 gr Omega 3 yağına fiyat, 5-10 gr Omega 6 yağıdır. Yani vücumuza giren temas 1 gr Omega 3 üzere, genişlik aşkın 5-10 gr Omega 6 yağı almalıyız.
Bugün yapılan araştırmalar gösteriyor ki günümüz tagaddi alışkanlıklarında maalesef bu yağları bu dengede alamıyoruz. Yediğimiz besinlerde daha çok Omega 6 olduğu için, bu azamet bugün 1 gr Omega 3 yağına bedel 15-20 gr Omega 6 yerine görünüyor. Yani bu iki yağın stabil alımıyla mevrut sayımsız faydadan mahrum kalıyoruz.
Omega 3 ve Omega 6 ne besinlerde bulunur?
Omega 3 Ceviz, fındık, soya fasulyesi, gözleme, ıspanak, brokoli, marul, kanola bitkisi, soğuk su balıkları ve balıkyağında bulunur.
Omega 6 Ayçiçeği, akdarı, soya ve hububat ürünlerinde bulunur.

Etiket yağda eriyen vitaminler hangileridir? ne yağ henüz dosdoğru? yağ çeşitleri omega 3 yağının faydası nedir? omega yağının faydaları nelerdir? omega 3 ne besinlerde bulunur? omega 6 ne besinlerde bulunur?

Yoruma kapalı.