Genel Blog

Yarına Ne Hazırladığına Bak!

129

Yarına Ne Hazırladığına Bak!

Hazırlığı ve azığı olmadığı halde çokça uzak yolculuğa geçmek isteyerek tün ve gündüzlerini geçiren, kullara mütehakkim, âdil olan Rabbinin huzuruna çıkma olanın hâli elbet peki?

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

Bismillâhirrahmânirrahîm.

“Ulan îman edenler! Cenabıhak’tan korkun ve cümle, yarına hangi hazırladığına baksın. Allah’tan korkun, çünkü Cenabıhak, yaptıklarınızdan haberdardır.” (Haşr, 18)

Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz buyurdular:

“Hiçbir köle, facia gününde, ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle hangi kabilinden amal yaptığından, malını nereden kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından sorulmadıkça bulunduğu yerden kıpırdayamaz.” (Tirmizî, Kıran 1)

İlk zâhidlerden Mâlik Bin Dinar şöyle demiştir:

Basra’birlikte kortej namazı kılınan yere girdim. Olağanüstü Sa’dûn ile yüz yüze geldim. Ona:

“Nasılsın?” diye niteleyerek sordum.

“Ulan Mâlik! Hazırlığı ve azığı olmadığı halde çokça uzak yolculuğa geçmek isteyerek tün ve gündüzlerini geçiren, kullara mütehakkim, âdil olan Rabbinin huzuruna çıkacak olanın hâli nasıl peki?” dedi ve hıçkırıklarla ağladı.

“Seni ağlatan nedir?” dedim.

“Tallahi dünyaya olan ihtirasımdan veya ölüm korkusundan ve belâdan kıran ağlamıyorum. Ömrümden geçip giden ve zarfında ferah amelimin bulunmadığı günlerime ağlıyorum. Ant ederim ki, kumanya azlığı, gidilecek yerin uzaklığı, yokuşun çokça sarp oluşu ve daha yolculuğumun cennete mi, cehenneme mi olacağını bilmeyişim beni ağlatıyor” dedi.

“İnsanlar senin sapık olduğunu iddiâ ediyor” dedim.

“Sen üstelik acun çocuklarının aldandığına aldandın mı? İnsanlar beni çılgın zannediyorlar, amma benim deliliğim bulunmayan. Ancak Mevlamı boşalmak, benim kalbime ve kanıma karıştı ve kanımla etimin ortamında akıyor. Ben O’nun aşkından şaşkın ve yüreği ızdıraplı kimseyim” dedi. (İsmail Hakkı Bursevî, Rûhu’l-Beyân-21, Erkam Yay.)

Esas: www.2g1d.com

Yoruma kapalı.