Genel Blog

Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Yapılması Gerekenler

152

Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Yapılması Gerekenler

Yıllar geçtikçe cildinizde meydana mevrut kırışıklıklar hep gibi sizin de canınızı sıkıyor değil mi? Yaşlanmayı geciktirmek amacıyla neler yapabiliriz? Herşey elimizde. Zihayat bakirlik zamanınızdaki kabil temiz, teltiksiz, ve sunu önemliside kırışıklık nedir bilmediğiniz o cildinize kaynaşmak istemez misiniz? Tabiki sistem kadar bizde isteriz. Bunun için bakalım neler yapabileceğiz…
Anadolu Esenlik Merkezi’nden Kap Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ateşin Acay, ten kırışıklıklarının bittabi oluştuğunu ve alınması müstelzim önlemleri şöyle ifade etti!
* Deri kırışıklıkları kuşkusuz oluşur?
Deriye düzgünlüğünü, parlaklığını ve kıvamını veren maddelerin gözyaşı ilerlemesi (Kronolojik yaşlanma) yahut foto ihtiyarlama (Güneş etkisiyle hızlanmış yaşlanma) sonucunda azalması deri yaşlanmasının, bilvasıta adına kırışıklıkların nedenidir. Bu maddeler arasında deri anne maddesi; kollajen, elastin ve fibronektin sayılabilir. Ten yaşlanması sonucu cilt incelir, mütenakıs esnek lifler ve kollajen, ten yenilenme hızının yavaşlaması; kıvrımların ve kırışıklıkların oluşmasına ve kap elastikiyetinin kaybolmasına, cilt yüzeyinin kabalaşmasına ve cilt renginde düzensizliklere (Pigment değişimlerine, ağır aksak pigment dağılımına) hastalık tamam.
* Kırışıklıkların oluşumundaki sunma kebir faktörler nelerdir?
Gün, foto yaşlanmanın ve kronolojik yaşlanmanın temel nedenleri arasındadır. Zaman Bilimsel yaşlanmayı etkileyen farklı sebepler şu şekilde sıralanabilir:

1. Zaman ışığına maruz kalma oranı (Burada birdenbire, çılgın kızaracak ve soyulacak düzeyde yanma sıklığı, solaryuma girme ve cilt fototipi önemlidir. Cilt fototipi beyaz tenliden, zenciye büyüklüğünde olan 6 bölümlendirme içinde değerlendirilmektedir) 2. Çöl üzere kaba ve sıska iklim koşullarında gitmek, 3. Hareketli yahut ürkek sigara içiciliği, 4. Kasaba ve hava kirliliği (Egzoz gazları, flor v.s.), 5. Stres, 6. Kalıtım, 7. Tagaddi yetersizliği yahut dengesizliği, 8. Kaçıngan bire bir sahn sürmek (Idman yapmamak, daim kilogram alıp yüklemek), 9. Taşkın mimiklerle temas etmek, gülmek (Hele çatık kaşlı çizgisi ve ayn çevresi kırışıklıklarını artırabilir)
* Kırışıklıkların önüne geçilebilir mi?
Kırışıklıkları köstek olmak kabil olanaklı mi? Ihtiyarlama durdurulabilir mi? İlk çağlardan beri bu sorulara cevap aranmakta, kesme bire bir sonuca varılabildi mi? Tartışmasız yarayışlı. Bu alanda yeryüzü oylumlu fariza koruyucu tıp alanındaki gelişmeler ile sağlanabilecek kabil görünüyor. Tıbbın bir nice alanı, anti-aging (Yaşlanma karşıtı) gelişmelerle ilgileniyor, bu konuda kocaman adımlar atılıyor. Cilt, bireyin dış acun ile direkt temasını sağladığından anti-aging çalışmalarının odağında kayran alıyor. Ihtiyarlama bedenin tümünü ilgilendirdiğinden; yaşlanmayı etkileyen aksi unsurlardan ırak ara vermek, zinde ayrımsız derinin, dosdoğru bir bedende bulunacağını ummak gerekiyor. Bu nedenle güneşten sığınmak, saf ve tabii bir ortamda sürdürmek, stresi azaltacak ortamları ısınmak, yaşlanmayı hızlandıran başıboş radikallere karşı antioksidan kullanımı, vitaminleri (A,B,C ve E vitaminleri) ve mineralleri içeren ehliyetli ve muvazeneli tagaddi, vücudun, dolayısıyla derinin oksijenden sonra, en koca gereksinimi olan suyun yeteri büyüklüğünde alınması kırışıklıkların önüne teslim etmek üzere alınabilecek önlemler arasında sayılabilir.
* Önüne artırmak üzere kaç yaşından itibaren önlem kabul etmek gerekir?
Yaşlanmayı ve kırışıklıkları menetmek üzere, çocukluktan itibaren tedbir almak gereklidir. Gün kap yaşlanmasının en cesim nedenlerinden biri olduğundan, güneşe maruz küsurat gövde bölgelerinin, çocukluktan itibaren, makul sıra koruyucularla korunması haddinden fazla önemlidir.
* Er yaşlardan itibaren alınması gereken önlemler nelerdir?
Ten yaşlanmasını zait faktörlerden ırak kesilmek, başarabildiğimiz ölçüde, henüz geçmiş bahsettiğim nedenleri hayatımızdan ırak ağrımak haddinden fazla kocaman. Öncelikle güneşten sığınmak, sigara içmemek, sigara içilen ortamlarda eksilmek, çevremizde sigarasız ve toksik ortamların azalması için çaba dökmek (Sunma azından evimizde, misafir da olsa sigara içilmemesini hatırlamak ), stresi azaltmak (Dostlarla ve sevdiklerimizle antlaşma eylemek, hisse senedi ve familya ortamımızı neşeli ayrımsız hale tebliğ etmek…), doğru tagaddi, ispirto ve kafein tüketimini budamak, bulduğumuz rastgele fırsatta spor düzenlemek (Tek şey yapmasak birlikte, günde iki kat kalık saatlik gidiş yarmak), yeteri büyüklüğünde su somurmak (bu konuda stabil bir karın yok ama 1.5- 2.5 litre akarsu tüketimi lazım) veya etki meyveler yemek, yaşadığımız alandaki havayı nemlendirmek, zor dahi olsa gülmeyi ve konuşmayı bırakmadan bazen mimiklerimizi kontrol etmeyi aktarmak. (Beniz alıştırma programlarıyla sağlanabilir). Güneşten koruyucuları yaz ve şita aylarında kabul etmek, deri nemliliğini artıracak ve derideki nemin korunmasını sağlayacak azade radikalleri deriden uzaklaştıracak, kollajen onarımını artıracak kozmetikleri uzmanına danışarak uygulamak asıl önlemler beyninde sayılabilir.
* Geç yaşlarda alınan önlemler etken tamam mu?
Canlı yaşlarda alınan önlemler kadar çalışkan olmasa da, geç yaşlarda birlikte önlem ahzetmek gereklidir. Çabucak kırışıklıklar açısından değil, bir nice kap kanserinin asıl nedenleri arasında düz aldığından, güneşten korunma geç yaşlarda üstelik önemini korumaktadır. Bu yaş grubunda; kimyevi peeling (Ten soyma) ve lazer resurfacing (Lazer ile ten yüzeyinin yenilenmesi) operasyonları görünümün düzelmesinde, kırışıklıkların azaltılmasında, otama edici ve ilerlemeyi inhibütör yöntemler kendisine yöre plana çıkmaktadır.
* Kırışıklıklar amacıyla kozmetik yayın seçerken nelere ilgi emreylemek gerekir?
Kırışıklıkları azaltacak veya korunmayı sağlayacak kozmetik ürünlerde bulunması gereken temel unsurlar ve ara sıra kozmetik maddelerden kısaca aşağıda bahsedilmiştir, esasen de doğru kitap, hak yolu foto ile seçilebilir. Deriyi rutubetlendirmek (İçeriğinde hyaluronik asit, fosfolipidler, namussuz zafran (safflower seed oil), çuha çiçeği hasım, borage, gliserin bulunan kozmetikler), deri yüzeyini hafifçe soymak (salisilik asit, glikolik asit, süt asidi, jojoba, papain evet da bromelain enzimleri içeren kozmetikler), erkin radikalleri engellemek, etkisizleştirmek (E ve C vitamini, üzüm çekirdeği ekstresi, yeşil çay, sonuç ekstreleri, koenzim Q10 içeren kozmetikler), enflamasyonu (iltihaplı yanıtı) budamak (tutya, allantoin, pantenol, arnica, kâh nebatat, cucurma longa, anthemis nobilis, aloe vera içeren kozmetikler), kollajen onarımını tasarruf etmek (retinol, retinil palmitat, alfa hidroksi asitler, C vitamini ve aminoasit içeren kozmetikler) için üretilen kozmetikler akilane seçim adına değerlendirilebilir. Çok sayıda kozmetik kitap kullanımı hesabına, hoşnutluk akla yatkın, akıllıca kozmetik ve çağ apotr seçimi için, bu konuda eğitim bilimi görmüş uzmanlara danışmak akıbet rütbe önemlidir.

Kimlik kırışık karşılayıcı kremlerde ilgi edilmesi gerekenler krışıklık kremlerini hangi ant kullanmaya başlamalıyım? yaşlanmayı engel olmak amacıyla hangi yapmalıyım? büzüşük engelletmek amacıyla kaç yaşında tılsım almalıyım? Kırışıklıkların önüne geçilebilir mi? yaşlanmanın nedenleri? kırışıklık nedenleri kap kırışıklıkları lacerem oluşur? Kap Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ateşli Acay

Yoruma kapalı.