Genel Blog

Yemek Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

139

Yemek Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Haddinden Fazla Aşkın Yemekten Kaçının Yarı sindirilmiş besinler, bedende çürüyen kütleler oluşturur koku dolaşımını zehirler ve sonuçta yekpare sistemi zayıflatır. Kıtlık hissiniz parçalanmamış giderilmeden yemeyi bırakın, şeker hastalığı ve sair besleyiciler zaman dolaşımına geçip, beyni etkiler etkilemez “tok” hissedeceksiniz.
2- Kemirmek Yerken Rahat Olun Ne yediğiniz büyüklüğünde kuşkusuz yediğinizde az çok önemlidir. Tez, şaşkın, rahatsız, bedbaht evet üstelik üzgün benzeri can kuşu vahi ile kemirmek yerseniz besininiz düzenli biçimde sindirilmeyecek ve tekmil mugaddi değeri kaybedilecektir. Konsept hayalet kırıklığı içre olduğu ant tekmil vücut birlikte tıpkı durumda olacaktır. İnsanların hiddet durumlarında çekilen işkembe ve karın bölgesi fotoğraflarında, midenin, çıkkın, şişkin, imansız, kırmızı renkli olduğu, hiç bir esnekliği ve katıksız işkembe hareketlerinin birlikte olmadığı görülmektedir. Beyin ve üzeri bu durumda metin bire bir sindirim gerçekleştiremeyecektir. Ruh Bilimsel yerine kendinizi yara hissettiğiniz durumlarda aşındırmak yemeniz besinleri ağır aksak sindirmenizin yanında sindirilememiş besinlerin bedeninizde çokça dokuncalı asitler ve toksinler dahi üretmesine bozukluk olacaktır. Bu nedenle olanaklı olduğu büyüklüğünde sakin bir durumda, huzurlu ve bahtiyar tıpkı ortamda yemeye çalışın.
3- Aynı Öğünde Haddinden Fazla Değişik Türde Kumanya Almayın Haddinden Fazla değişik türdeki besinler sindirim sistemini zorlar ve zayıflatır. Bu nedenle tıpkısı öğünde dört çeşitten çok rızık almamaya özen gösterin. Yemeklerinizi olanaklı olduğunca basitleştirin ve alelhusus baharatlı yemeklerden uzak durmaya çalışın.

4- Yiyeceklerinizi Tekmil Adına Çiğneyin Alelhusus pirinç, aldatmak, makarna kabil sindirimi ağızda başlayan besinlerin tükürükle karışması gerektiğinden iyice çiğnenmelidir. Tükürük yeterince alkalindir, bu sebeple besinle yeterince karıştırıldığında asidik besinlerin zayıf etkilerini nötrleştirmeye havari olur.
5- Aşındırmak Yerken Oturuşunuza Özen Edin Sırtınız yalman yerine oturursanız erke omurganızdan basitçe akar ve hazım organlarına tek bire bir basınç yapmaz. Aslında sindirim için sunu bereketli hava bağdaş kurarak oturmaktır. Ayaktayken yemekten ve birşey içmekten sakının.
6- Yemekten Sonradan Bire Bir Müddet Dinlenin ve Esen Kibir Deliğini Bariz Tutun Yemek yedikten sonra öldürücü fiziksel ve zihnî faaliyetlerden kaçının. Yemek sırasında bedenin parçalanmamış enerjisi, bedenin nefes hazım organları amacıyla gereklidir. Bellek fiziksel işler üzere kaslara veya vahim düşünceyi hatırlamak amacıyla beyne geri bırakmak kişinin fiziki ve zihnî yeterliliğini azaltır, tıpkısı zamanda sindirimi bile engeller.
Bedende omuriliğin çevresinde halkalar çizerek güzeşte ve beherglas burun deliğinde sonuç bulan iki nazik enerji kanalı vardır. Çağ ağırlıkla sol burun deliğinden aktığı devir, gövde sakin, duygulu durumda kalır. Ruhsal enerji bedende dolaşır ve mezhep dahi bilincin henüz duygun durumuna yükselir. Bu uzanım derin beyin evet bile meditasyon üzere haddinden fazla uygundur.
Soluk, ağırlıklı kendisine sıhhatli koku alma organı deliğinden aktığı devir, beden henüz çok ısıtılmış, zihinle cisim fiziki neşelilik üzere hazır ağıl gelmiştir. Bedenin hazım üzere ısıya ihtiyacı olacağından, esen büyüklenme deliği yemek sırasında ve yemekten sonra sürekli kendisine münhal olmalıdır. Yemek sırasında iyi büyüklenme deliği tutkun ve sol burun deliği açıksa arık ve ağır sıklet besinler yememek henüz iyidir. Çünkü bunları dövmek elan okkalı olacaktır. Yemekten bilahare soluğun sağ delikten akmasına dikkat ediniz, solunuza doğru bulunmak bile kaynak edilebilir, bu sayede esen burun deliği kendiliğinden açılacaktır.
7- Öğünler Ortada Yemekten Sakının Besinlerin midenizi terketmesi ve hazım özsularının tekrar birikip sonraki öğüne hazırlanması tahminî olarak dört saat alır. Gün süresince daima ve eğlenceli kendisine yiyorsanız, göden özsuyu ehliyetli hazım gücünü taşımayacak ve zayıflayan işkembe özsuyu besinleri kolayca sindirilmeyecektir. Günde dört öğünden çok yemeyiniz.
8- Yatmadan Evvel Geç Saatlerde Yemeyin Yatmadan önceki yapılacak aynı reviş sindirime yardımcı olacak, sizi gevşetecektir. Geceleri uyumakta sıklet çekiyorsanız, aynı boduç ılık benzen amacıyla.
9- Herhangi Bir dönem Mübarek Su İçin Akarsu, bedeni zehirlerden ve atılan maddelerden temizler, saflaştırır. Zinde ayrımsız birey günde 3-4 litre akarsu veya bambaşka içeceklerden içmelidir. Hasta insanlar-özellikle cilt hastalığı olanlar- günde 4 yahut 5 litre su içmelidir. Çok su içemeyen bir insansanız hergün aldığınız akarsu miktarını artırın. Aşındırmak sırasında ise aşkın su içmeyin, huysuz taktirde sindirim salgıları seyrelir ve hazım yavaşlar. İçtiğiniz suya biraz limon ve sodyum klorür katabilirsiniz.
10- Çokça Yunak ve Çokça Soğuk Yemeyin Çok hamam besinler bedeni çok ısıtır. Antrparantez bağlı benzeri ısı aralığında çalışabilen sindirim enzimlerinin çalışmalarını engeller. Ayrımsız zamanda hazım sisteminin içini kaplayan mukus zarını bile bozabilir.
Yemeğinizi yemeden ilk az buçuk soğutun. Mavera yandan, haddinden fazla sevimsiz besinler ve serinleticiler üstelik bağırsak kanalını büzüştürür, sindirimi haddinden fazla zorlaştırır. Antrparantez boğazınıza da beis donör güçlük yapabilir. Antipatik yiyecekler nazik kan borularını büzüştürebilir ve onları daha duygulu hale getirebilir. Haddinden Fazla antipatik içecekler içmenin yarattığı alışılmadık astım krizi yahut apayrı rastgele alerjik reaksiyona amil olabilir.
11- Mübarek Temiz Albeni Karşı ve Alıştırma Yapın Bedenin sindirim organlarını kuvvetlendirmesi, uyarması ve sindirimi kolaylaştırması üzere idman yapmaya ihtiyaç vardır. Bedeniniz sarkık ve sevimsiz aynı durumdaysa hazım faaliyetiniz ve mecmu afiyet durumunuz tasalı olacaktır. Zira sindirim ateşi verimli miktarda müvellidülhumuza “mahrukat”ını gerektirir. Kabızlığın yer iyi otama şekli seçkin periyot mübarek alıştırma açmak, sunu azından hergün bulutsuz havada yürüyüşe çıkmaktır.
12- Gelişigüzel Yemekten Önce “Sakat Cağ” Alın Üst yemek sırasında ve yemekten sonradan çokça miktarda ısı üretir, bu nedenle yemekten evvel serinletilmesi gerekir. Seçme sefer yemekten ilk “sakat cağ” almalısınız.

Etiket yemek yerken nelere ilgi girmek gerekir? çok aşındırmak zararlı mı? ayakta kemirmek dokuncalı mı? günde kaç nöbet yemeliyim? günde kaç litre su içmeliyim? Çok Yunak ve Çok Soğuk yemenin zararları nelerdir? egzersizin yararları nelerdir? makat kuralları

Yoruma kapalı.