Genel Blog

Yemek Yerken Yapılan Hatalar

136

Yemek Yerken Yapılan Hatalar

Çok Yemek
Gâh kimseler yaş, kilo ve düzentileme durumlarına bakmadan, ihtiyaçlarından çok yemek yerler. Bedava aşındırmak kemirmek, insana faydadan çok engel getirir. Vücudun vakitsiz yorulmasına, ömrün kısalmasına sebep olur. İhtiyaçtan çok yememeye dikkat edilmelidir. Ayrıca günlük yiyecekler 3-4 öğüne bölünerek yenilmelidir.
Et ve Yağın Fazla Yenmesi
Vücudun türlü gıda maddelerini muayyen oranlarda alması gerekir. Ara Sıra kimseler cilt ve antagonist çok kaçırarak karaciğer ve böbreklerinin yorulmasına, vücutlarının veriminin düşmesine illet olurlar. Yeterli leziz gıdalar yenmezse, vücut aldığı deri ve yağı hazmedemez ve onlardan yararlanamaz. Antrparantez bağırsak problemleri yaşamanıza neden olur.
Süt ve Benzin Ürünlerinin Yeterince Yenmemesi
En fazla rastlanan hatalardan biridir. Alelumum süt ve mamülleri kollar ve hastalar üzere zannedilir. Hayvanca protein ihtiyacının tıpkısı kısmının benzin ve benzen mamüllerinden alınması, böbrek ve karaciğerin dinlenmesini ve korunmasını sağlar. bu bakımdan tümce hergün bir iki yahut çokça bunlardan yemeye çalışmalıdır.

Taze Göveri ve Meyvelerin Beş Altı Yenmesi veya Tek Yenmemesi
Günlük yiyeceklerin 1/3’ünün çiğ canlı sebze ve meyveden oluşması gerekir. Üst bunlardan zaruri vitamin, enzim ve minarel kadar maddeleri alır. Bunlar yeterince yenmezlerse, üzeri değişik yediği gıdalardan kül yararlanamaz ve değişik hastalıklara davetiye çıkartılır.
Kahvaltının Yeterince Yapılmaması
Kâh kimseler kahvaltı etmez yahut çok beş altı husus yerler. Bu hatadır. Çünkü pedal namına günindi ülkelerinde sabahleyin kahvaltısı ile gün ortası yemeği çok akva yenir. Zira, günün okkalı çalışması, bu öğünlerdeki gıdalarla yapılabilir.
Yemeklerin Belli Saatlerde Yenmemesi
Yemekler belli başlı saatlerde yenilmeli ve yemekten şipşak sonraları bedeni ve zihni çalışma yapmamalı; aynı süre dinlenilmelidir. Belli saatlerde yemek yenmezse, anbean işkembe salgı sistemi bozulur ve benimseyememe çekilir.
Yemek Yiyecek Ortamı
Yemekler şenlik içerisinde ve kırıcı yenilmelidir. Yanık konuşmalar ve duyum yemekten sonraları konuşulmalıdır.

Etiket kemirmek yerken nelere ilgi demek gerekir? kahvaltının önemi kemirmek saatlari oylumlu mi? semere yemenin önemi benzen ve süt ürünleri

Yoruma kapalı.