Genel Blog

Yiyeceklerde Bulunan Katkı Maddeleri

133

Yiyeceklerde Bulunan Katkı Maddeleri

Amade yiyeceklerin düşünüldüğünden henüz ağdalı olduğunu tamlayan uzmanlar, bir nice amade yiyeceği teferruatlı müddet dinç sancımak üzere katkı maddeleri eklendiğini belirttiyorlar.
Howstuffworks’te meydan alan haberde, 5 iri fast food zincirinin menülerini inceleyici uzmanlar, sunu oylumlu beğenilen 10 yardım maddesini açıkladılar.
1. Tavuk eti: Tavuk eti, sığır veya yarım akıllı etinden daha yöre planda ilk tam düz alıyor. Bir Nice fast-food zincirinde sığır etinden elan çok tavuklu yemek listesi bulunuyor. Örneğin, bazen firmalar tavuk sandviçlere, nuggetlar, bağış tavuk çubukları, tavuklu atıştırmalıklar ve salatalar kadar tavukla yapılan menülere ehemmiyet veriyor. Tüketime gelince sonuçlar değişiyor, zira buradaki vücut tüketimi elan çok.
2. Xanthan Gum: Soslarda, benzin ürünlerinde, kremada, içeceklerde, dondurmada ve takatli çokça üründe stabilizatör, emülgatör ve yoğunluk arttırıcı makbul yardım maddesi, birçok yiyecekte kılıklı ve tatlı tıpkı ruh oluşturur. Bu yardım maddesinin bilinen gelişigüzel yan etkisi bulunmuyor.

3. Mono ve digliseridler: Bu maddeler emulsifiye yerine biliniyor. Mono ve digliseridler çok serbest yelpazedeki ürünlerde kullanılıyor. Pastacılık ürünleri, yerfıstığı yağı, margarin, krem şanti, puding ve dondurma üzere mahsulat bunlardan bazılarıdır.
4. Soya düşman: Soya Fasulyesi fasülyeleri, soya hasım intikal etmek amacıyla eziliyor ve solventlerle karıştırılıyor. Verimli yağda kızartmak üzere beğenilen soya fasulyesi düşman, antrparantez kraker, kurabiye, margarin, kaynak işleri ve çorbalarda anahtar malzemedir. Kâh içeriklerde soya fasulyesi antagonist yerine etiketlenirken, bazıları ise nebati yağ adına tanımlar.
Soya düşman, değişik doymamış yağ asitleri içerir. Maatteessüf, doymamış yağlar mufassal raf ömrüne sahip değildir. Hidrojenasyon ya da faziletkâr tazyik altında soyayağının içine hidrojen gazı sıkıştırılarak istenmeyen bu tadımlık ortadan kaldırılıyor.
5. Niasin: Bir Nice lüzumlu vitamin, mineraller ile A, C ve K vitaminleri içeren brokoliyi fast-food menülerinde bulamazsınız. Canlı göveri ve meyvelerin hesabına meful gıdalar vardır. Buğday unu, fast-food yiyeceklerde geçer yeryüzü rahat kenarlı gıdadır. Buğday unu, susamlı, susamsız, hususi şekilli paketlemek yapımında kullanılıyor. Savuşturmak ürünlerinde kâin buğday unu, muhtelif vitaminler, mineraller, folik hamız, çıpa ve riboflavin içeriyor. Fakat, bildirme oylumlu kullanılan ulama maddesi niasin ya bile B3 vitaminidir. Niasin, suda çözünebilen ve vücuttan gereklilik marifetiyle atılır. Günce niasin alımı için savuşturmak kemirmek zorunda değilsiniz. Süt ürünleri, balık, narin cilt, meydan fıstığı ve husye da eli nimetli miktarda niasin bulunuyor.
6. Monosodyum Glutamat: Namını Asya mutfağında kazanan monosodyum glutamat (MSG), birçok fast-food restoranı yoluyla kullanılıyor. Monosodyum glutamat glutamik asidin bir tuzudur. Glutamik asit proteinleri oluşturan 20 amino asitten birisidir. Besinsel açıdan bakıldığında elzem sıfır bir amino asittir, yani vücudumuzda sentezlenebilir.
MSG’nin güvenirliliği yıllardır bire bir istifham işaretidir. 1959 yılında, Amerikalı İlaç ve Azık Dairesi, MSG’yi güvenilir konu yerine sınıflandırdı. Sonraları, 1980’li yıllarda araştırmacılar, glutamat ailesindeki kimyasalların hatır dokularına hasar verip vermediğini zaaf etmeye başladılar. Bu konudaki icraat, sinir sisteminin normal fonsiyonunda glutamatın rolünü ortaya çıkardı. Açgözlü karnına çok miktarda MSG yiyenlerde ve astımlı hastalarda güdük mütemadi yan etkiler görüldü.
7. Tuz: Tuz evet üstelik tuz, fast-food menülerinde her ant bulunuyor. İlk tam olmamasına rağmen tatlı yiyeceklerde dahi tuz var. Fast-food zincirleri, yemeklerini henüz içimli fayrap etmek için tuz kullanıyor. Biberle beraber mevsim hamburgerlerinde eşleşen tuz, ekmekte, vücut ürünlerinde ve peynirde geçer not esas katkı maddesidir. Bazı firmaların menülerinde 1,15 gram sodyum klorür bulunuyor.
Birçok afiyet uzmanı çokça aşkın sodyum klorür yenmemesi gerektiği üzerine halkı uyarıyor. Zira fazla tuzlu yiyecekler yemekle erdemli tansiyon ortada tıpkısı aksata olduğu açıklanıyor. Yetişkinler için günce 6 gram, 7-10 gözyaşı arası torunlar amacıyla günce 5 gram ve 4-6 yaş arası dallar üzere ise 3 gram tuz tüketimi öneriliyor.
8. Karamel Nitelik: Yapılış katkı maddeleri, yiyeceğin öz rengini destek olmak, boyut değereni tasarruf etmek evet da damga katıksız namına bulunmadığında ekleniyor. Genişlik koskocaman uzanım yardım maddeleri: Yellow No. 5, Yellow No. 6 and Red No. 40. Bire Bir kaynağa bakarak, jöle ve kök işlerinde kullanılan Red No. 40, Amerika’birlikte kullanılan bildirme degaje besin boyasıdır. Yellow 5 ve 6 ise peynirlere, pudinglere ve turta malzemelerine ve alkolsüz içeceklere değerli parlaklığını veren özge boyalardır. Ancak, fast-food menülerini incelediğimizde karamel rengin elan vâsi kullanıldığı görülüyor. Ancak karamel rengin ürünün lezzetinde tek etkisi bulunmuyor.
9. Yüksek fruktozlu darı şurubu: 1957 yılında 2 bilimadamının geliştirdiği efdal fruktozlu mısır şurubu, konserve yiyeceklerde, kek ve bunun kadar ürünlerde, ketçaplarda (benzeri aşındırmak kaşığı ketçapta aynı çay kaşığı bulunuyor) dondurmalarda, pastillerde, reçellerde ve birçok ayrıksı araç maddesinde kullanılırken, değişik bir husus ise alkolsüz içeceklerde (kolalama, soda vb.) bulunuyor.
Üreticiler, 3 nüsha enzimin birlikte genetiğiyle oynayarak yüksek sıcaklığa dayanabilen ağıl getiriyorlar. Böylece yediğimiz içtiğimiz herşeye (pastaneden aldığımız baklava ve kolalama de karışma) genetiğiyle oynanmış bu sanki şekeri bol bol katıyorlar, zira normal şekere bakarak çokça ucuz.
Gıdalarda ağır olarak kullanılmaya başlandığı 1980′ den itibaren Amerika’bile obezlik neredeyse 4’e katlandı. Baskılara boyun eğmeyen mütehammil haddinden fazla âlim bu yükselen obezliğin sunma iri suçlusu adına bu maddeyi gösteriyor.
10. limon asidi: Tuz yüzyıllardır etleri ve balıkları destek olmak üzere kullanılıyor. Gıda uzmanları ve üreticiler gayrı kimyasalların üstelik apotr olduklarını keşfettiler. Sulu Zırtlak, altıntop gibi birçok meyvede natürel kendisine mevcut limon asidi, bunlardan biri. Gıdaların ve mütenevvi örgensel maddelerin dayanıklılığını yükseltmek amacıyla ve gâh alkolsüz içeceklere lalüebkem vermek için kullanılan sitrik asitten, şekerleme ve çare yapımında üstelik yararlanılıyor. Serencam yerine, sitrik asit nüfusun yüzde 99,9’unda seçkin canip etkisi bulunmuyor.

Kimlik fast food yiyeceklerin zararları soslarda-benzen ürünlerinde-dondurmada kâin katkı maddesi soya fasulyesi yağının faydaları katkı maddeleri MSG ne girmek? MSG’nin zararları tuzun zararları tuzun ortamında bulunanlar azık boyaları sodyum klorür tüketimi renklendirici maddeler karamel ilim

Yoruma kapalı.