Genel Blog

Yumurtanın Faydaları

143

Yumurtanın Faydaları

Er Bezi majör ve kırcı bir gıdadır. Değişik vitaminleri, demiri ve proteini ensesi kalın olan yumurtanın faydası çokça fazladır.
Herkes er bezi yiyebilir. Çabucak yenmesi gereken haya miktarı değişebilir.
Biyolojik değeri yüksektir ve hassaten çocuklara ve nema çağındaki gençlere çokça faydalıdır. 2-2,5 er bezi, 100 g etin değerindedir.
Yumurtadan tekmil yararlanma edebilmek için hınzırca olgunlaştırmak gerekir: yumurtanın beyazı çiğ yenirse hazmolunamaz ve yarar masraf. Buna karşılık, sarısı jale yenirse, çokça hayır olur. Bu kuzuluk bakarak; testis ya tüm katılaşmamış rafadan olmalıdır. (seyelan pişmiş sarısı arınmış) yahut sirkeli ısıdam suya kırılarak, beyazı dağılmadan pişirilmelidir. Beyazı katılaşınca, sarısı eksiksiz katılaşmadan sudan kaşıkla alınmalıdır.patlatmadan bu şekilde hazırlanan yumurtaya sodyum klorür, kekik, karabiber, kuşdili vs. baharat çeşitlerinden yaralanarak yenilmelidir.
Bazı kimselerde er bezi alerji yapar ve onların karaciğerlerine dokunur. Karaciğeri ve safra yolları rahatsız olanlarla, yumurtanın alerji yaptığı kimseler, yumurtayı kesif değil bile nadir yemelidirler.

Bazı kimselerde rafadan, gâh kimselerde ise yağda testis zararlı benzer. Hep kendine dokunmayan şekli bilmelidir ve yumurtayı ona bakarak tercih etmeli ve yemelidir.
Aynı öğünde, cilt, balık, husye ve us gibi ağır sıklet yiyecekler gelişigüzel yenilmemelidir. bu bakımdan sucuklu veya pastırmalı, kıymalı er bezi özellikle marazlı kimselerce yenilmemelidir. Hazımları el evet ve dokunur.
Günde bildirme aşkın 1 husye yenilmelidir. Aşkın yenirse zararlı tamam.
Hep birkaç yahut alışılagelen miktarda yumurtayı, kendine müfit şekilde hazırlayıp yemelidir. Çünkü husye yeri doldurulamaz tıpkısı gıdadır ve yararlı maddelere havidir.
Mıhlı şahıslar ve torunlar haftada 5-6, yaşlılar 2-3’den çok testis yememelidir.
Zayıflamak isteyenler, ayrıksı yiyeceklerin birlikte günde 1 testis yerlerse zorlanmadan zayıflayabilirler.
Yenilecek er bezi yeryüzü beş altı 3 dolaşma beklemiş olmalıdır. Günce testis çöz kısmı tüm olgunlaşmamıştır ve dinlenmesi lazımdır.
Tabii yemle, çiftlikte beslenen tavuk yumurtaları elan iyidir. Bayat cilt, balık unları, dem ile beslenen tavukların yumurtası zararlı maddeleri insana nakleder. Bilhassa damar sertliği, böbrek rahatsızlığı, uykuluk-safra yolları tutkun ve kolesterolü yüksek olanlara bu yumurtalar haddinden fazla dokunur.
Yumurtaların taravet muayenesi: 1 litre suda 120 gr tuz eritilir ve er bezi bu suya konur. Eğer haya tüm dibe dalarsa 2-3 günlüktür. Ortada durursa 3-5 günce, su yüzüne yakın durursa 15,20 günce yahut bayattır.
Testis kırılınca sarısı dağılmazsa, o husye tazedir, sarısı dağılırsa bayattır.
Hindi ve ördek yumurtaları dokuz canlı yenmez; bunlar gato vb yerlerde kullanılır ve bunlar arada bir zehirlenmelere kere açarlar.
Yumurta buzdolabında yahut kireçli suya batırılarak birkaç hafta saklanabilir.

Kimlik Mıhlı Tagaddi yumurtanın faydaları yurtanın zararları yumurta ile sağlıklı tagaddi beslenmede yumurtanın yararları füru üzere yumurtanın faydaları günce birçok er bezi yenmelidir? yumurtayı kimler yememelidir? ne yumurtalar yenir? pastada hangi husye kullanılmalıdır?

Yoruma kapalı.