Genel Blog

Yüzünü Yıkarken Okunacak Dua

141

Yüzünü Yıkarken Okunacak Dua

Abdest duaları hangileridir? Yüzünü okunacak duanın Arabi, Türkçe okunuşu ve anlamı nedir? Hoppadak abdest alırken değil normal zamanlardada, yüzü yıkarken dua mahiyetinde okunabilir…

Kuran-ı Kerim’de abdest ile ait ayette şöyle buyurmaktadır:

“Ey inan edenler! Namaza kalktığınızda yüzlerinizi, dirseklere büyüklüğünde ellerinizi ve kollarınızı yıkayın, başınıza meshedin ve topuklara kadar bile ayaklarınızı yıkayın! Eğer cünüplük iseniz iyicene yıkanıp temizlenin. Eğer marazlı veya geçici olursanız yahut biriniz tuvaletten gelirse ya bile eşlerinizle eşeysel münâsebette bulunur dahi, abdest veya gusül almanız gereken böyle durumlarda su bulamazsanız, o devir temiz toprağa ellerinizi sürüp onunla yüzlerinizi ve dirseklere büyüklüğünde kollarınızı meshedin. Bu nev emirlerle Allah size kalın derk etmek istemez; bilakis şükredesiniz diye niteleyerek sizi arı sili buyurmak ve size olan nimetini tutturmak ister.” (Maide 6)

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:

“Elbette benim ümmetim kıyâmet gününde abdest izlerinden yüzleri, elleri ve ayakları (ışıklı üzere) bembeyaz adına (kaos hesabına) dâvet edilecekler. Kimin yüzünün parlaklığını arttırmaya gücü yeterse, bunu yapsın (çokça abdest alsın).” (Buhârî – Müslüman)

ABDESTTE YÜZÜNÜ YIKARKEN OKUNACAK YAKARIŞ

Yüzünü Yıkarken:

Okunuşu: “Allahümme beyyid vechî binûrike yevme tebyaddü vücûhü ve tesveddü vücûhü.”

Anlamı: “Ülen Rabbim! Birçok yüzlerin parafin, nice yüzlerin kara olacağı günde yüzümü nurunla beyâz kıl, nurlandır.”

ABDEST NASIL ALINIR?

Yoruma kapalı.