Genel Blog

Zer0

20

Zer0

Zer0 programı, bilgisayarınızda bulunan dosyaları güvenle ortadan kaldırmak ve yeniden ulaşılmalarını engellemek için hazırlanmış bir dosya silme programı olarak karşımıza çıktı ve ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Bazı kullanıcılarımız zaten dosyaları Windows kullanarak silebiliyoruz, o halde neden böyle bir program kullanalım diyeceklerdir. Onlar için bu işlemin özelliklerinden biraz bahsedelim.

Windows’un klasik dosya silme prosedürü, silinen dosyaları sabit diskten kaldırmıyor ve onarı görmezden gelerek gelecekte üzerlerine başka dosyaların yazılmasına izin veriyor. Dolayısıyla, silindiğini sandığınız dosyalar aslında disk üzerinde fiziksel olarak varolmaya devam ediyorlar ve bu sorun maalesef silinen dosyaların kolayca geri döndürülmesine izin veriyor.

Zer0 sayesinde silinen dosyaların geri dönüşümü imkansız bir hale geliyor ve böylece kullanıcı verilerinin gizliliği ve güvenliği korunmaya devam ediyor. Program bunu gerçekleştirmek için sildiğiniz dosyaların üzerine yeniden ve yeniden rastgele veriler yazıyor. Bu rastgele veriler sayesinde altta kalan gerçek bilgiler ulaşılamaz derecede hasar görmüş bir hale geliyorlar ve bir daha hiçbir kurtarma programıyla kurtarılamıyorlar.

Sürükle bırak desteğine sahip olan uygulama, dosyaları silmeniz için onları sadece programın üzerine bırakmanızla çalışmaya başlıyor. Böylelikle anında ve tek seferde onlarca farklı dosyayı silmek mümkün hale geliyor. Her verinin üzerinden çok sayıda yazma işlemi yapılması nedeniyle büyük boyutlu dosya ve dosyaların silinmesi biraz zaman alabiliyor fakat herhangi bir takılma ya da kilitlenme ile karşılaşmak mümkün değil.

Çok çekirdekli işlemcilerin tüm çekirdeklerini verimli bir şekilde kullanabilen Zer0’ya göz atmadan geçmemenizi öneriyorum.

İndir

Bir önceki yazımız olan Backuptrans başlıklı makalemizde Backuptrans İndir - WhatsApp Mesajlarını Android'den iOS'a Aktarma Programı - Tamindir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.