Genel Blog

Zorunlu Temel İhtiyaç Ürünleri Nelerdir? Marketlerde Hangi Ürünlerin Satışı Yasaklandı?

21

Zorunlu Temel İhtiyaç Ürünleri Nelerdir? Marketlerde Hangi Ürünlerin Satışı Yasaklandı?

Bilgiyo – Zorunlu Esas İhtiyaç Ürünleri Nelerdir? İçişleri Bakanlığı kadar 81 ilin valiliklerine gönderilen yeni başlıca ile Bütün Kapanmanın kapsamı da genişletilmiş oldu. Bundan Böyle markete gitmek için evlerinden meydana çıkan vatandaşlarımız sadece gerekli temel gereklilik malzemelerini alabilecek. Bu kapsamda marketlerde bu ürünler harici hiç bir ürünün satışına müsade verilmeyecek. Peki Marketlerde hangi ürünler satılabilecek? Hangi ürünlerin …

Bilgiyo – Gerekli Esas İhtiyaç Ürünleri Nelerdir? İçişleri Bakanlığı göre 81 ilin valiliklerine gönderilen yeni çoğunlukla ile Bütün Kapanmanın kapsamı da genişletilmiş oldu. Bundan Böyle markete gitmek için evlerinden çıkan vatandaşlarımız sadece zorunlu esas gereksinim malzemelerini alabilecek. Bu kapsamda marketlerde bu ürünler harici hiç bir ürünün satışına müsade verilmeyecek. Peki Marketlerde hangi ürünler satılabilecek? Hangi ürünlerin satışları yasaklandı?

Ülkemiz, Covid-19 salgınının sosyal ve idareli negatif etkilerinin yanında vatandaşların sağlığını tehdit etmesinde nedeniyle, koronavirüs salgını ile daha etkin bir uğraş yürütmek amacıyla tam kapanma sürecine girdi. Bu süreçte genelge ile belirlenen ve tam kapanmadan muaf tutulan vatandaşlarımız haricinde kalanlar için 17 gün kesintisiz sokağa çıkma yasağı da uygulanıyor. Vatandaşlarımız sadece temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere sokağa çıkabiliyor. Sokağa çıkma yasağının daha etkin bir biçimde uygulanması için yeni bir genelge daha yayınlandı. Bu genelgeye kadar cuma gününden açılmak üzere 10 gün baştan başa bütün marketlerde gerekli temel ihtiyaçların haricinde hiç bir ürünün satışına müsaade edilmeyecek.

Gerekli Temel İhtiyaç Ürünleri Nelerdir?

Gönderilen genelgenin gerisinde vatandaşlarımız Gerekli Temel İhtiyaç Ürünleri Nelerdir? sorusunun yanıtlarını aramaya başladı. İçişleri Bakanlığı genelgesinde, Zorunlu temel gereklilik ürünleri şu şekilde sıralandı; temel yiyecek ürünleri, temizleme ürünleri, hayvan yemleri, mamaları ve parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç kozmetik ürünleri.

Marketlerde Hangi Ürünlerin Satışı Yasaklandı?

Genelge ile birlikte cuma gününden itibaren marketlerde satılamayacak ürünleri merak eden vatandaşlarımız ise Marketlerde Hangi Ürünlerin Satışı Yasaklandı? biçiminde aramalar yapmaya başladı. 7 Mayıs Cuma gününden itibaren marketlerde; elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavatçılık, zücaciye ürünlerinin satışına müsaade edilmeyecek.

İçişleri Bakanlığından 81 ilin valiliklerine gönderilen genelge şu şekilde;

“Bakanlığımız göre 81 İl Valiliğine Market Tedbirleri Genelgesi gönderildi.

Genelgede, bütün kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usül ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı.

Bu kapsamda daha önce illere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması esnasında temel yiyecek, ilaç ve temizleme ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, miktar ve lojistik zincirlerinin aksamaması nedeniyle muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışarıda bütün ticari işletme, iş yeri ve/ya da ofislerin kapalı olacağı açıklanmış, vatandaşlarımızın zorunlu esas ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların bütün kapanma döneminde 10.00 – 17.00 saatleri aralarında etkinlik gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin Pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti.

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşlarımızın gerekli esas ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dıştan herhangi bir mahsul satışına müsade verilmeyecek.
7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra yalnızca hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.
Daha önce getirilen alkollü mahsul satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına müsade verilmeyecek.
Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ’nci ve 72 ’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Ilk Kez zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri elde etmek üzere teftiş ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.”

Bir önceki yazımız olan Son Dakika: İçişleri Bakanlığından Yeni Tam Kapanma Genelgesi! Marketlere Satış Yasağı! başlıklı makalemizde son dakika içişleri, son dakika içişleri bakanlığı ve son dakika içişleri bakanlığı genelgesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma kapalı.